1. نرم افزار منابع انسانی
  2. Blog

کارهای نادرست به علت داشتن شغل نامناسب (1)

معمولا هر شغل حس امنیت و هدف‌مندی را در کارمندان تامین می‌کند و اگر در جایگاه مناسب آن صنعت قرار گرفته باشید از این منافع برخوردار خواهید شد. اما همه‌ی داستان به اینجا ختم نمی‌شود. نه تنها شغل نامناسب برای سلامتی‌تان مضر است، بلکه شغل رویایی شما هم می‌تواند به یک کابوس تبدیل شود. اگرچه ممکن است از کار خود لذت ببرید اما در عین حال باید خطرات و تاثیرات منفی آن بر سلامت ذهن و جسم‌تان را نیز درنظر بگیرید. در این مقاله 6 حالتی که شغل‌تان برای شما مضر می‌شود را بیان می‌کنیم.

اعتیاد به کار

بسیاری از کارمندان با این ذهنیت که همیشه باید در حال کار کردن باشند، سعی در ایجاد تعادل بین کار و زندگی دارند که موجب وارد آمدن فشاری غیرضروری بر خودشان و روابط‌شان خواهد شد. البته اینکه عاشق کارتان باشید، با آن درگیر باشید و از ساعات کاری‌تان لذت ببرید بسیار خوب است؛ اما نیاز است تاثیر آن بر سایر حوزه‌های زندگی‌تان را نیز در نظر بگیرید. آیا شغل شما به زندگی مشترک‌تان آسیب می‌زند؟ آیا در طول روز به اندازه کافی می‌خوابید؟ آیا برای پیشرفت انگیزه دارید؟ آیا سلامتی‌تان حفظ می‌شود؟ برنامه‌ای برای ایجاد تعادل بین کار و زندگی‌ تدوین کرده و سعی کنید به آن پایبند باشید.

شیفت‌های گردشی

بسیاری از کارمندان شیفت ثابتی در طول هفته ندارند. به طول مثال شنبه از 7 صبح تا 7 شب و یکشنبه از 7 شب تا 7 صبح دوشنبه. درصورتی که این تغییر شیفت مرتبا تکرار شود برای سلامتی مضر خواهد بود. شیفت‌های گردشی ساعت بدن را مختل کرده و باعث بروز عوارضی از جمله بی‌خوابی، سرگیجه و اختلال خواب می‌شود. کار کردن در شیفت‌های ماهانه یا هفتگی باعث‌می‌شود کارمندان از چرخه‌ی معمولی ورزش عقب مانده و به سلامتی و تندرستی آن‌ها آسیب وارد شود. درصورتی که شغل شما انعطاف‌پذیر نیست حداقل سعی کنید به گونه‌ای برنامه‌ریزی کنید که از خواب و ورزش کافی بهره‌مند شوید.

استراحت نکردن

گردن درد، خشکی مفاصل، سردرد و کند‌ ذهنی تنها برخی از عوارض جانبی کار کردن بدون تحرک است. برای جلوگیری از بروز این عوارض، حتما برای نوشیدن یک لیوان آب هم که شده از جای خود بلند شده و کمی قدم بزنید. همچنین شغل شما باید به گونه‌ای باشد که حتما در هر روز کاری یک استراحت اساسی داشته باشید و نیز در طول روز از وقفه‌های کوچک بهره‌مند شوید. این کار علاوه بر تحرک بخشیدن به بدن، ذهن را نیز قبل از بازگشت به کار آماده می‌کند.

برای مطالعه‌ی مقاله های بیشتر به مجله کارچات مراجعه کنید.

همچنین می توانید با دنبال کردن ما در اینستاگرام از بروزترین اخبار حوزه مدیریت منابع انسانی با خبر شوید.

DNN