1. نرم افزار منابع انسانی
  2. Blog

هد هانتینگ

هدهانتینگ headhunting (شکار مغزها)

هد هانتینگ که تحت عنوان Executive Search هم شناخته می شود یکی از اصطلاح های معمول و پرکاربرد در حوزه منابع انسانی و استخدام است. در فرایند هدهانتینگ، هدهانترها یا همان مدیران ارشد استخدام، به دنبال جذب افراد متخصص و با استعدادی هستند که ممکن است در شرکت ها و سازمان های دیگری مشغول به کار باشند.این روش برای کسب و کار ها و رقبایی است که به دنبال جذب مدیران ارشد یکدیگر هستند.از آنجایی که نیروی انسانی یکی از مهم ترین سرمایه ها و وجه تمایز کسب و کار ها است، استخدام یک  نیروی متخصص به کمک هدهانتینگ باعث جهت گیری صحیح سازمان درراستای اهداف خود و تزریق ایده های مفید و نوآوری در سازمان می شود. در هدهانتینگ به دلیل این که افراد متخصص و کاربلد جذب می شوند از یک سو هزینه های سازمان برای آموزش نیروها کاهش می یابد از سوی دیگر مشتریان و افراد جدید به سمت سازمان می آیند و ارتباطات گسترده تری شکل میگیرد.

اقدامات اصلی در هدهانتینگ

هدهانترها اغلب مدیران زبده و استراتژیک منابع انسانی هستند که وظیفه شان، شناسایی، جذب و استخدام مدیران و متخصصان مورد نیاز یک کسب و کار است. در واقع فرایند هدهانتینگ به ندرت برای استخدام افراد یا کارشناسان معمولی است؛ کاربرد اصلی هدهانتینگ برای استخدام مدیران و افراد کلیدی و به منظور رشد و توسعه یک سازمان است؛ با این هدف که جذب متخصصان با تجربه از سازمان های دیگر، می تواند باعث پیشرفت یک مجموعه کاری شود. در بسیاری از شرکت ها و سازمان های بزرگ در سراسر دنیا، معمولا فرایند هدهانتینگ برون سپاری شده و به شرکت های فعال در حوزه مشاوره استراتژیک منابع انسانی و در واقع هد هانترها سپرده می شود. هدهانترها در اولین قدم، نیازهای استخدامی یک سازمان در لایه های حیاتی را شناسایی کرده و سپس تلاش می کنند به کمک شبکه گسترده ارتباطی خود، مناسب ترین متخصصان و افراد را برای جذب و استخدام پیدا کنند و به سازمان مربوطه پیشنهاد بدهند؛ هنر هانترها،مذاکره با این مدیران برای پیشنهاد استخدام و جذب آنها در سازمان های دیگر والبته با حقوق و جایگاه بالاتر است. هنر اصلی هدهانترها، داشتن توانایی مذاکره و متقاعد سازی افراد با دادن پیشنهاد جذب افرادباجایگاه و مزایای بالاتر است. همان طور که اشاره کردیم، بسیاری از بزرگ ترین شرکت های دنیا، بخش عمده ای از موفقیت خود در استخدام را از طریق هد هانتینگ مدیران متخصص بدست آورده اند؛ به همین دلیل، برندهای موفق تجاری همواره تلاش می کنند تا با برنامه ریزی و سیاست گذاری درست، از سرمایه های انسانی شان در برابر هد هانتینگ رقبا مراقبت کنند. با این حال، هد هانتینگ یک رویه کاملا معمول و اجتناب ناپذیر است و تقریبا تمام کسب و کارهای دنیا از این روش استفاده می کنند.

تاریخچه هدهانتینگ

هدهانتینگ از گذشته دور وجود داشته است اما نه به معنای شکار_مغزها؛ اصل واژه هدهانتینگ به معنای جدا کردن و نگه داری سر افراد بعد از کشتن آنهاست! اگر فیلم های تاریخی و حماسی مربوط به جنگ های گذشتگان را تماشا کرده باشید حتماً دیده اید که در نبردهای تن به تن میان فرماندهان و شخصیت های مهم نظامی و سیاسی، طرف برنده، برای اثبات پیروزی خود، سر فرد مغلوب را بعد از کشتن، از تنش جدا می کرد و به نشانه غلبه بر دشمن به عنوان غنیمت جنگی برای پادشاه کشور خود می فرستاد؛ هدهانتینگ، سال های سال در اروپا، آسیای جنوب غربی، آسیای شرقی و در آفریقای جنوبی معمول بوده است.

 

هد هانتینگ؛ اخلاقی یا غیر اخلاقی!؟

اینکه چقدر هدهانتینگ اخلاقی و درست است همیشه برای صاحب نظران منابع انسانی موضوعی چالش برانگیز است. منتقدان هدهانتینگ معتقدند این عمل، اصل وفاداری افراد به یک سازمان را زیر سوال می برد؛ از سوی دیگر طرفداران فرایند هدهانتینگ اعتقاد دارند که نمی توان حق افراد متخصص برای انتخاب شغل بهتر و پیشرفت حرفه ای را نادیده گرفت.

به باور بسیاری، هدهانتینگ علاوه بر اینکه به افراد حق و قدرت انتخاب بهتر می دهد به سازمان ها یادآوری می کند که منابع کلیدی شما هر زمان می توانند از سوی رقبای شما شکار شوند؛ بنابراین اگر متخصصان در سازمان شما رضایت شغلی دارند و شرایط برای خلاقیت، رشد و پیشرفت آنها فراهم است نباید نگران از دست دادن آنها باشید.

 

چالش های هدهانتینگ

موضوع جذب و استخدام، همیشه سختی های خاص خود را دارد؛ اما شکار مغزها و ارائه پیشنهاد شغلی جدید به متخصصان و مدیران، پیچیده تر است. در واقع ترغیب نخبه ها برای اینکه سازمان فعلی خود را ترک کنند، یک فرایند پیچیده و زمان بر است و هدهانترها مجبورند از روش ها و تکنیک های متعددی برای هدهانتینگ استفاده کنند.مهمترین ویژگی یک هد­هانتر خوب، توانایی جلب اعتماد کارفرما و قطعا افراد با استعدادی است که قرار است به کارفرما معرفی کند؛ علاوه بر این، هدهانترها باید کاملا با بازار کار و صنعت مورد نظر آشنایی کافی داشته باشند تا بتوانند مناسب ترین افراد کلیدی را به یک کسب و کار معرفی کنند.

 

پیشرفت سازمان ها با هدهانتینگ

سرمایه های انسانی یکی از مهم ترین نقاط تمایز میان کسب و کارها برای پیشرفت و یکه تازی است؛ به همین دلیل استخدام مدیران متوسط و منابع انسانی کلیدی، حساس ترین انتخاب پیش روی صاحبان و مدیران ارشد یک کسب وکار است؛ استخدام یک فرد کاملا متخصص به کمک هد هانتینگ، علاوه بر تزریق نوآوری و انرژی جدید به یک سازمان، قطعا به جهت گیری های صحیح و حتی تصمیم سازی های بهتر در آن سازمان کمک می کند.

از آنجا که افراد متخصص و مدیران، نیاز کمتری به مقوله آموزش و کسب مهارت دارند، هد هانتینگ می تواند یک میانبر خوب برای کاهش هزینه های آموزش در یک سازمان محسوب شود؛ از سوی دیگر مدیران با تجربه و نخبه ای که از طریق هد هانتینگ جذب می شوند، شبکه جدیدی از ارتباطات و مشتریان را به سمت سازمان می آورند.

درکنار تمام این مسائل، نکته ای که باعث می شود موضوع هدهانتینگ به خودی خود باعث رشد و پیشرفت سازمان ها شود، این است که صاحبان کسب و کارها برای اینکه سرمایه های انسانی خود را از گزند فرایند هدهانتینگ حفظ کنند، همیشه به دنبال راه کارهایی برای بهینه کردن شرایط کاری و حتی پویاسازی فضای کسب و کار و بهبود فرهنگ سازمانی هستند.

 

 

DNN