1. نرم افزار منابع انسانی
  2. Blog

بازخورد

بازخورد

بازخورد اصولا زمانی رخ میدهد که یک عمل یا رفتار، واکنش مثبت یا منفی ایجاد می کند.

 

  • بازخورد یک نیاز روانی است

سیستم روانی انسان به شدت به بازخورد نیاز دارد. انسانها علاقمندند ببینند که رفتارهای آنان در محیط خود چه تاثیری می گذارد و چه اثراتی دارد و بر اساس بازخوردهای محیط ، رفتارهای خودشان را تنظیم می کنند. بازخوردهایی که کارمندان خودشان در ذهنشان می سازند منجر به سؤتفاهم، جریحه دار شدن احساسات، تعارض و برخوردهای غیر ضروری می شود. از طرفی دیگر ممکن است برخی ها بر اساس سرنخ های اشتباهی که از ما بگیرند فکر کنند کارشان کاملا درست است و پیوسته همان کار را ادامه دهند.

 

  • بازخورد ابزار رشد و یادگیری سازمانی است

بازخورد یک ابزار ارزشمند برای اثرگذاری بر عملکرد کارمندان و کمک به رشد فردی و حرفه ای آنهاست. مدیران با بازخورد می توانند عملکرد کارمندان را جهت اهداف سازمانی با دقت بالا تنظیم کنند.

بازخورد فرصت خیلی عالی است برای اصلاح عملکرد های ناقص و نا مناسب. با بازخورد می توانید عملکرد افراد را در راستای اهداف سازمان تنظیم کنید.

 

  • بازخورد باعث انگیزش افراد می شود

با درخواست و دریافت بازخورد سازنده همه افراد انگیزه بیشتری میگیرند. زمانی که از کسی نظرخواهی میکنید، شخص روبرو احساس ارزش میکند. با دریافت نظرات سازنده از مشتریان، تامین کنندگان، کارمندان، سهامداران و غیره میتوانید انگیزه مضاعفی را به افراد ببخشید و از فرصت به وجود آمده بهترین استفاده را برای بهبود کسب و کارتان ببرید. موفقیت در رسیدن به اهداف نیازمند دادن بازخورد های مداوم ، دقیق و به موقع است. اگر هدف شما به حداکثر رساندن بهره وری است، آنگاه ضروری است که نسبت به شرایط کارکنانتان هوشیار و آگاه باشید. مدیرانی در ایجاد انگیزه در کارکنانشان موفق هستند که از اهمیت ارائه بازخورد مناسب در خصوص نحوه عملکرد کارکنانشان کاملا آگاه هستند.

 

  • ابزاری برای تقویت هوش هیجانی گروهی است

یک گروه می تواند وضعیت هیجانی خود را به کمک تمرکز بر روی نظرات تک تک اعضا شناسایی کند. اگر نظرات متفاوتی در گروه وجود دارد به کمک گرفتن بازخورد، همه ی آن نظرات شناسایی و درک میشوند سپس مورد بررسی قرار گیرند.

همچنین یک گروه می تواند درباره انجام یک کار ، ببیند چه مسائلی را در نظر نگرفته

است یا نکات مبهم موضوع چیست؟ چگونه باید به آن پرداخت؟ آیا روش دیگری نیز

برای حل آن مسئله وجود دارد؟

بررسی چنین مسائلی موجب می شود که گروه نه تنها در گام اول، به شناسایی هیجانهای تک تک اعضا دست یابد، بلکه در گام بعدی به مدیریت روابط موثر با یکدیگر نیز میتواند دست یابد.

 

  • بازخورد مثبت

بازخورد مثبت وقتی رخ می دهد که ما عملکرد کارکنان را تشویق و از آنان قدردانی می کنیم. در واقع ما با بازخورد مثبت ، کارکنان را تشویق به تکرار این فعالیت ها می کنیم و فعالیت های دارای ارزش افزوده را تکرار می کنیم.

 

  • بازخورد منفی

بازخورد منفی وقتی رخ می دهد که ما بخواهیم عملکرد کارکنان را اصلاح کنیم و از آنها بخواهیم که عملکرد خودشان را تغییر بدهند. در واقع ما با این نوع بازخورد در حال حذف فعالیت هایی هستیم که ارزش افزوده ای برای سازمان ندارند.

 

چطور بازخورد موثر و اثربخشی بدهیم

 

1.تجربه مثبتی ایجاد کنید .

قبل از اینکه بخواهید به کسی بازخورد بدهید، از دلیل آن مطمئن شوید. هدف از بازخورد بهبود وضعیت و عملکرد افراد است. در نتیجه نباید با لحن تند و انتقادی این موقعیت را خراب کنید. البته این نکته به این معنی نیست که همیشه لحن مثبت بگیر ید. وقتی فردی به تذکرهای شما توجه ز یادی نکرده بود، می توانید با لحن جدی و کمی تند آن را مطرح کنید. لذا در بازخورد هایتان جنبه مثبت رفتار طرف مقابل را هم حتماً مورد توجه قرار دهید.

 

2.بازخورد کلی ندهید

مشخص و بر اساس شواهد صحبت کنید، کلی گوئی نکنید و آنچه که در فکر شماست را ملاک قرار ندهید. یک بازخورد موثر باید ویژه و خاص باشد. به عنوان نمونه، صرفا به جای اینکه بگویید ،« خیلی خوب « بگویید ،»  گزارشی که دیروز تحویل دادید گزارش خوبی بود نوشته شده بود و نگارش خوبی داشت و به نکات موثر و مفیدی در مورد بودجه اشاره کرده بودید».

 

3.بازخورد صادقانه بدهید

بهتر ین بازخوردها صادقانه بوده و واقعا به منظور کمک کردن مطرح میشوند. باور کنید اگر بازخورد در یافت ی افراد هدف و دلیل دیگر ی پشت خود داشته باشد، آنها متوجه چنین سوءنیتی میشوند. اغلب افراد یک رادار درونی دارند که به راحتی میتوانند بی صداقتی و دورویی را ردیابی کنند. وقتی بازخوردی مطرح میکنید، همیشه این امر را ملکه ی ذهن خود داشته باشید.

 

4.به موقع بازخورد دهید

هرچه به موضوع نزدیک تر باشید و درک بهتر ی از آن داشته باشید، بازخورد شما نیز بهتر می شود. هدف از بازخورد غافل گیر کردن کسی نیست، بلکه بازخورد سر یع به کارهای افراد، انتظار بیشتر ی نیز در آنها ایجاد می کند. بازخورد به کاری که یک ساعت زمان برده است و به طور مناسب انجام نشده باشد، به مراتب راحت تر از این است که بخواهید در دوره های ارز یابی عملکرد سالیانه فرد را مورد بررسی قرار دهید. بازخورد باید در بافت کار روزانه قرار بگیرد چه کتبی و چه شفاهی تفاوتی ندارد. اما زمان آن بسیار مهم است. این بسیار مهم است که بازخورد خود را با کمترین فاصله زمانی پس از مشاهده ی رفتار مورد نظر ارائه دهید شاید وسوسه شوید و صبر کنید و ببینید آیا رفتار مورد نظر مجددا تکرار می شود یا خیر. اما این خطایی بزرگ است که اغلب مدیران مرتکب آن می شوند. چرا که ممکن است به دلیل عدم دریافت بازخورد ،  بازخوردهای بعدی اثربخشی لازم را نداشته باشد.

5.بازخورد منفی خود را خصوصی مطرح کنید .

سعی کنید صحبت ها و یا انتقادهای خود را دور از محیط جمع مطرح کنید. در محیطی آرام و به دور از نظرات دیگران صحبت های خود را به فرد بگویید.

 

6.بازخورد در مورد کار باشد نه شخصیت فرد

در مورد رفتارهای آزار دهنده و مشکل آفرین صحبت کنید، نه در مورد فر. محور صحبت و بازخورد را فرد قرار ندهید، بلکه در مورد رفتارها صحبت کنید و نشان دهید که این رفتارهاست که شما را آزار میدهد، نه شخص او . میزان انرژی ای که در بحث به کار میبرید، لحن و بلندی صدایتان، و حتی طرز ایستادن یا نشستن در زمانی که بازخورد میدهید، خیلی مهم است. شیوه ای باز، دوستانه، پذیرا و آرام را انتخاب کنید و نشان دهید . هر نشانه ای از تهمت، قضاوت کردن، یا انتقاد تند را حذف کنید.

 

7.پیشنهادهای مربوط به عملکردهای آنها را مطرح کنید

به جای صحبت مفصل در مورد مشکل، در مورد راه حل صحبت کنید. به طرف مقابل

بگوئید که شما چطور راحت تر خواهید بود، نه اینکه بر آنچه گذشته و رفته تاکید و تکرار کنید.

 

بازخورد ۳۶۰ درجه چیست؟

بازخورد ۳۶۰ درجه یک روش مناسب در زمینه توسعه کیفیت رهبری و مدیریت است. این فرایند چرخه ی کاملی است که خلاصه بازخوردی از همه افراد از جمله سرپرستان، زیردستان و همکاران و ... در مورد حنبه های مختلف عملکرد افراد به آنها ارائه می کند.

بازخورد 360 به افراد کمک می کند تا ادراک خود را در مورد محیط کاریشان، با ادراک ارزیابی کنندگان مهم مقایسه کنند. این ارزیابی کنندگان می تواند شامل همکاران، زیردستان، مدیران و حتی مشتریان، عرضه کنندگان و ... باشند. به طور کلی بازخورد ۳۶۰ درجه یا بازخورد چند منبعی، یک رویکرد ارزیابی عملکرد است که بر داده های جمع آوری شده از سرپرستان، همکاران، زیردستان، مشتریان و عرضه کنندگان تکیه دارد . برنامه بازخورد ۳۶۰ درجه درصدد است تا توجه افراد را به رفتار خود در محیط کاری که بر سایر اعضای سازمان که با آنها کار می کنند، تاثیر می گذارد جلب کند .

ارزیابی ۳۶۰ درجه اطلاعات ورودی بازخورد را از یک رویکرد تک بعدی بالا به پایین به رویکرد چند بعدی ) زیردستان، همکاران، مشتریان( عمومیت می بخشد. پس از به كارگيري بازخورد 360 درجه سازمانها از بازخورد 720 درجه به عنوان وسیله ای براي بهبود عملكرد مديران و كاركنان استفاده میکنند، بازخورد 720 درجه به مقايسه نتايج كاري افراد در يك دوره 12 ، 18 و 24 ماهه ميپردازد و فرصت تغییر، يادگيري و به روز شدن را براي آنها فراهم میآورد. بازخورد 720 درجه به كارگيري بازخورد 360 درجه به صورت متوالي است. پس از اينكه بازخورد 360 درجه اعمال شد 6 ، 9 و يا يك سال بعد دوباره اعمال میشود. در اين حالت ميتوان نتايج قبل و بعد از مداخله را با هم مقايسه كرد. نتايج قبل از مداخله به عنوان مبنا قرار ميگيرد و سپس مداخله براي بهبود رفتار صورت ميگيرد.

در پاسخ به dispalynameReplay

1400/07/30

Hey, this is Eric and I ran across karchart.com a few minutes ago. Looks great… but now what? By that I mean, when someone like me finds your website – either through Search or just bouncing around – what happens next? Do you get a lot of leads from your site, or at least enough to make you happy? Honestly, most business websites fall a bit short when it comes to generating paying customers. Studies show that 70% of a site’s visitors disappear and are gone forever after just a moment. Here’s an idea… How about making it really EASY for every visitor who shows up to get a personal phone call you as soon as they hit your site… You can – Talk With Web Visitor is a software widget that’s works on your site, ready to capture any visitor’s Name, Email address and Phone Number. It signals you the moment they let you know they’re interested – so that you can talk to that lead while they’re literally looking over your site. CLICK HERE https://talkwithwebvisitors.com to try out a Live Demo with Talk With Web Visitor now to see exactly how it works. You’ll be amazed - the difference between contacting someone within 5 minutes versus a half-hour or more later could increase your results 100-fold. It gets even better… once you’ve captured their phone number, with our new SMS Text With Lead feature, you can automatically start a text (SMS) conversation. That way, even if you don’t close a deal right away, you can follow up with text messages for new offers, content links, even just “how you doing?” notes to build a relationship. Pretty sweet – AND effective. CLICK HERE https://talkwithwebvisitors.com to discover what Talk With Web Visitor can do for your business. You could be converting up to 100X more leads today! Eric PS: Talk With Web Visitor offers a FREE 14 days trial – and it even includes International Long Distance Calling. You have customers waiting to talk with you right now… don’t keep them waiting. CLICK HERE https://talkwithwebvisitors.com to try Talk With Web Visitor now. If you'd like to unsubscribe click here http://talkwithwebvisitors.com/unsubscribe.aspx?d=karchart.com

در پاسخ به dispalynameReplay

1400/08/08

Hello, my name’s Eric and I just ran across your website at karchart.com... I found it after a quick search, so your SEO’s working out… Content looks pretty good… One thing’s missing though… A QUICK, EASY way to connect with you NOW. Because studies show that a web lead like me will only hang out a few seconds – 7 out of 10 disappear almost instantly, Surf Surf Surf… then gone forever. I have the solution: Talk With Web Visitor is a software widget that’s works on your site, ready to capture any visitor’s Name, Email address and Phone Number. You’ll know immediately they’re interested and you can call them directly to TALK with them - literally while they’re still on the web looking at your site. CLICK HERE http://talkwithcustomer.com to try out a Live Demo with Talk With Web Visitor now to see exactly how it works and even give it a try… it could be huge for your business. Plus, now that you’ve got that phone number, with our new SMS Text With Lead feature, you can automatically start a text (SMS) conversation pronto… which is so powerful, because connecting with someone within the first 5 minutes is 100 times more effective than waiting 30 minutes or more later. The new text messaging feature lets you follow up regularly with new offers, content links, even just follow up notes to build a relationship. Everything I’ve just described is extremely simple to implement, cost-effective, and profitable. CLICK HERE http://talkwithcustomer.com to discover what Talk With Web Visitor can do for your business, potentially converting up to 100X more eyeballs into leads today! Eric PS: Talk With Web Visitor offers a FREE 14 days trial – and it even includes International Long Distance Calling. You have customers waiting to talk with you right now… don’t keep them waiting. CLICK HERE http://talkwithcustomer.com to try Talk With Web Visitor now. If you'd like to unsubscribe click here http://talkwithcustomer.com/unsubscribe.aspx?d=karchart.com

در پاسخ به dispalynameReplay

1400/08/26

Hey, I visited your site and I think that your content is amazing! It is really engaging and original, you must have worked so hard to generate such a quality content. We are ForeMedia and we help website owners with great websites to maximize the revenue they make from their website. I would love to buy Ad Spaces on your website and pay you per each impression of the ads on your site. We are Google Ad Exchange Premium partners and we work with more than 100 Ad Network & thousands of premium direct advertisers who would LOVE to buy Ads directly from your site and we can guarantee to increase your revenue by at least 45% compared to other advertising solutions you are currently using. You deserve to earn more for your content and maximize your earning potential and I will help you unlock that potential! There is no cost, you can register to our monetization platform for free on this link: https://foremedia.net/start I will be available for you on the Live Chat if you need any help, or you can email me back to: jenny@foremedia.net if you have any questions. I have at least 17 Premium Advertisers that have asked me to approach you because they would like to advertise on your website on Premium eCPM [cost per impressions] basis. Have a good day & feel free to ping me for any question! Click the link here for 1 minute registration to our platform [it's free!]: https://go.foremedia.net/u/start/

در پاسخ به dispalynameReplay

1400/09/01

Hey, my name’s Eric and for just a second, imagine this… - Someone does a search and winds up at karchart.com. - They hang out for a minute to check it out. “I’m interested… but… maybe…” - And then they hit the back button and check out the other search results instead. - Bottom line – you got an eyeball, but nothing else to show for it. - There they go. This isn’t really your fault – it happens a LOT – studies show 7 out of 10 visitors to any site disappear without leaving a trace. But you CAN fix that. Talk With Web Visitor is a software widget that’s works on your site, ready to capture any visitor’s Name, Email address and Phone Number. It lets you know right then and there – enabling you to call that lead while they’re literally looking over your site. CLICK HERE https://talkwithwebvisitors.com to try out a Live Demo with Talk With Web Visitor now to see exactly how it works. Time is money when it comes to connecting with leads – the difference between contacting someone within 5 minutes versus 30 minutes later can be huge – like 100 times better! Plus, now that you have their phone number, with our new SMS Text With Lead feature you can automatically start a text (SMS) conversation… so even if you don’t close a deal then, you can follow up with text messages for new offers, content links, even just “how you doing?” notes to build a relationship. Strong stuff. CLICK HERE https://talkwithwebvisitors.com to discover what Talk With Web Visitor can do for your business. You could be converting up to 100X more leads today! Eric PS: Talk With Web Visitor offers a FREE 14 days trial – and it even includes International Long Distance Calling. You have customers waiting to talk with you right now… don’t keep them waiting. CLICK HERE https://talkwithwebvisitors.com to try Talk With Web Visitor now. If you'd like to unsubscribe click here http://talkwithwebvisitors.com/unsubscribe.aspx?d=karchart.com

در پاسخ به dispalynameReplay

1400/09/02

Hey, my name’s Eric and for just a second, imagine this… - Someone does a search and winds up at karchart.com. - They hang out for a minute to check it out. “I’m interested… but… maybe…” - And then they hit the back button and check out the other search results instead. - Bottom line – you got an eyeball, but nothing else to show for it. - There they go. This isn’t really your fault – it happens a LOT – studies show 7 out of 10 visitors to any site disappear without leaving a trace. But you CAN fix that. Talk With Web Visitor is a software widget that’s works on your site, ready to capture any visitor’s Name, Email address and Phone Number. It lets you know right then and there – enabling you to call that lead while they’re literally looking over your site. CLICK HERE http://talkwithcustomer.com to try out a Live Demo with Talk With Web Visitor now to see exactly how it works. Time is money when it comes to connecting with leads – the difference between contacting someone within 5 minutes versus 30 minutes later can be huge – like 100 times better! Plus, now that you have their phone number, with our new SMS Text With Lead feature you can automatically start a text (SMS) conversation… so even if you don’t close a deal then, you can follow up with text messages for new offers, content links, even just “how you doing?” notes to build a relationship. Strong stuff. CLICK HERE http://talkwithcustomer.com to discover what Talk With Web Visitor can do for your business. You could be converting up to 100X more leads today! Eric PS: Talk With Web Visitor offers a FREE 14 days trial – and it even includes International Long Distance Calling. You have customers waiting to talk with you right now… don’t keep them waiting. CLICK HERE http://talkwithcustomer.com to try Talk With Web Visitor now. If you'd like to unsubscribe click here http://talkwithcustomer.com/unsubscribe.aspx?d=karchart.com

در پاسخ به dispalynameReplay

1400/09/05

My name’s Eric and I just found your site karchart.com. It’s got a lot going for it, but here’s an idea to make it even MORE effective. Talk With Web Visitor – CLICK HERE http://talkwithcustomer.com for a live demo now. Talk With Web Visitor is a software widget that’s works on your site, ready to capture any visitor’s Name, Email address and Phone Number. It signals you the moment they let you know they’re interested – so that you can talk to that lead while they’re literally looking over your site. And once you’ve captured their phone number, with our new SMS Text With Lead feature, you can automatically start a text (SMS) conversation… and if they don’t take you up on your offer then, you can follow up with text messages for new offers, content links, even just “how you doing?” notes to build a relationship. CLICK HERE http://talkwithcustomer.com to discover what Talk With Web Visitor can do for your business. The difference between contacting someone within 5 minutes versus a half-hour means you could be converting up to 100X more leads today! Eric PS: Studies show that 70% of a site’s visitors disappear and are gone forever after just a moment. Don’t keep losing them. Talk With Web Visitor offers a FREE 14 days trial – and it even includes International Long Distance Calling. You have customers waiting to talk with you right now… don’t keep them waiting. CLICK HERE http://talkwithcustomer.com to try Talk With Web Visitor now. If you'd like to unsubscribe click here http://talkwithcustomer.com/unsubscribe.aspx?d=karchart.com

در پاسخ به dispalynameReplay

1400/09/12

Hey, I visited your site and I think that your content is amazing! It is really engaging and original, you must have worked so hard to generate such a quality content. We are ForeMedia and we help website owners with great websites to maximize the revenue they make from their website. I would love to buy Ad Spaces on your website and pay you per each impression of the ads on your site. We are Google Ad Exchange Premium partners and we work with more than 100 Ad Network & thousands of premium direct advertisers who would LOVE to buy Ads directly from your site and we can guarantee to increase your revenue by at least 45% compared to other advertising solutions you are currently using. You deserve to earn more for your content and maximize your earning potential and I will help you unlock that potential! There is no cost, you can register to our monetization platform for free on this link: https://foremedia.net/start I will be available for you on the Live Chat if you need any help, or you can email me back to: jenny@foremedia.net if you have any questions. I have at least 17 Premium Advertisers that have asked me to approach you because they would like to advertise on your website on Premium eCPM [cost per impressions] basis. Have a good day & feel free to ping me for any question! Click the link here for 1 minute registration to our platform [it's free!]: https://go.foremedia.net/u/start/

در پاسخ به dispalynameReplay

1400/10/21

Hey, I visited your site and I think that your content is amazing! It is really engaging and original, you must have worked so hard to generate such a quality content. We are ForeMedia and we help website owners with great websites to maximize the revenue they make from their website. I would love to buy Ad Spaces on your website and pay you per each impression of the ads on your site. We are Google Ad Exchange Premium partners and we work with more than 100 Ad Network & thousands of premium direct advertisers who would LOVE to buy Ads directly from your site and we can guarantee to increase your revenue by at least 45% compared to other advertising solutions you are currently using. You deserve to earn more for your content and maximize your earning potential and I will help you unlock that potential! There is no cost, you can register to our monetization platform for free on this link: https://foremedia.net/start I will be available for you on the Live Chat if you need any help, or you can email me back to: jenny@foremedia.net if you have any questions. I have at least 17 Premium Advertisers that have asked me to approach you because they would like to advertise on your website on Premium eCPM [cost per impressions] basis. Have a good day & feel free to ping me for any question! Click the link here for 1 minute registration to our platform [it's free!]: https://go.foremedia.net/u/start/

در پاسخ به dispalynameReplay

1400/10/23

Hey, I visited your site and I think that your content is amazing! It is really engaging and original, you must have worked so hard to generate such a quality content. We are ForeMedia and we help website owners with great websites to maximize the revenue they make from their website. I would love to buy Ad Spaces on your website and pay you per each impression of the ads on your site. We are Google Ad Exchange Premium partners and we work with more than 100 Ad Network & thousands of premium direct advertisers who would LOVE to buy Ads directly from your site and we can guarantee to increase your revenue by at least 45% compared to other advertising solutions you are currently using. You deserve to earn more for your content and maximize your earning potential and I will help you unlock that potential! There is no cost, you can register to our monetization platform for free on this link: https://foremedia.net/start I will be available for you on the Live Chat if you need any help, or you can email me back to: jenny@foremedia.net if you have any questions. I have at least 17 Premium Advertisers that have asked me to approach you because they would like to advertise on your website on Premium eCPM [cost per impressions] basis. Have a good day & feel free to ping me for any question! Click the link here for 1 minute registration to our platform [it's free!]: https://go.foremedia.net/u/start/

در پاسخ به dispalynameReplay

1400/10/24

Good day, My name is Eric and unlike a lot of emails you might get, I wanted to instead provide you with a word of encouragement – Congratulations What for? Part of my job is to check out websites and the work you’ve done with karchart.com definitely stands out. It’s clear you took building a website seriously and made a real investment of time and resources into making it top quality. There is, however, a catch… more accurately, a question… So when someone like me happens to find your site – maybe at the top of the search results (nice job BTW) or just through a random link, how do you know? More importantly, how do you make a connection with that person? Studies show that 7 out of 10 visitors don’t stick around – they’re there one second and then gone with the wind. Here’s a way to create INSTANT engagement that you may not have known about… Talk With Web Visitor is a software widget that’s works on your site, ready to capture any visitor’s Name, Email address and Phone Number. It lets you know INSTANTLY that they’re interested – so that you can talk to that lead while they’re literally checking out karchart.com. CLICK HERE https://jumboleadmagnet.com to try out a Live Demo with Talk With Web Visitor now to see exactly how it works. It could be a game-changer for your business – and it gets even better… once you’ve captured their phone number, with our new SMS Text With Lead feature, you can automatically start a text (SMS) conversation – immediately (and there’s literally a 100X difference between contacting someone within 5 minutes versus 30 minutes.) Plus then, even if you don’t close a deal right away, you can connect later on with text messages for new offers, content links, even just follow up notes to build a relationship. Everything I’ve just described is simple, easy, and effective. CLICK HERE https://jumboleadmagnet.com to discover what Talk With Web Visitor can do for your business. You could be converting up to 100X more leads today! Eric PS: Talk With Web Visitor offers a FREE 14 days trial – and it even includes International Long Distance Calling. You have customers waiting to talk with you right now… don’t keep them waiting. CLICK HERE https://jumboleadmagnet.com to try Talk With Web Visitor now. If you'd like to unsubscribe click here http://jumboleadmagnet.com/unsubscribe.aspx?d=karchart.com

در پاسخ به dispalynameReplay

1400/10/25

Good day, My name is Eric and unlike a lot of emails you might get, I wanted to instead provide you with a word of encouragement – Congratulations What for? Part of my job is to check out websites and the work you’ve done with karchart.com definitely stands out. It’s clear you took building a website seriously and made a real investment of time and resources into making it top quality. There is, however, a catch… more accurately, a question… So when someone like me happens to find your site – maybe at the top of the search results (nice job BTW) or just through a random link, how do you know? More importantly, how do you make a connection with that person? Studies show that 7 out of 10 visitors don’t stick around – they’re there one second and then gone with the wind. Here’s a way to create INSTANT engagement that you may not have known about… Talk With Web Visitor is a software widget that’s works on your site, ready to capture any visitor’s Name, Email address and Phone Number. It lets you know INSTANTLY that they’re interested – so that you can talk to that lead while they’re literally checking out karchart.com. CLICK HERE http://jumboleadmagnet.com to try out a Live Demo with Talk With Web Visitor now to see exactly how it works. It could be a game-changer for your business – and it gets even better… once you’ve captured their phone number, with our new SMS Text With Lead feature, you can automatically start a text (SMS) conversation – immediately (and there’s literally a 100X difference between contacting someone within 5 minutes versus 30 minutes.) Plus then, even if you don’t close a deal right away, you can connect later on with text messages for new offers, content links, even just follow up notes to build a relationship. Everything I’ve just described is simple, easy, and effective. CLICK HERE http://jumboleadmagnet.com to discover what Talk With Web Visitor can do for your business. You could be converting up to 100X more leads today! Eric PS: Talk With Web Visitor offers a FREE 14 days trial – and it even includes International Long Distance Calling. You have customers waiting to talk with you right now… don’t keep them waiting. CLICK HERE http://jumboleadmagnet.com to try Talk With Web Visitor now. If you'd like to unsubscribe click here http://jumboleadmagnet.com/unsubscribe.aspx?d=karchart.com

در پاسخ به dispalynameReplay

1400/11/01

You have a nice website. Let's connect: https://www.youtube.com/watch?v=rcpD-y_1yFo&list=PLT7sxXigVU1DPCZxuMKGBMl81zoR4QBld&index=1

در پاسخ به dispalynameReplay

1400/11/08

Hey there, I just found your site, quick question… My name’s Eric, I found karchart.com after doing a quick search – you showed up near the top of the rankings, so whatever you’re doing for SEO, looks like it’s working well. So here’s my question – what happens AFTER someone lands on your site? Anything? Research tells us at least 70% of the people who find your site, after a quick once-over, they disappear… forever. That means that all the work and effort you put into getting them to show up, goes down the tubes. Why would you want all that good work – and the great site you’ve built – go to waste? Because the odds are they’ll just skip over calling or even grabbing their phone, leaving you high and dry. But here’s a thought… what if you could make it super-simple for someone to raise their hand, say, “okay, let’s talk” without requiring them to even pull their cell phone from their pocket? You can – thanks to revolutionary new software that can literally make that first call happen NOW. Talk With Web Visitor is a software widget that sits on your site, ready and waiting to capture any visitor’s Name, Email address and Phone Number. It lets you know IMMEDIATELY – so that you can talk to that lead while they’re still there at your site. You know, strike when the iron’s hot! CLICK HERE https://jumboleadmagnet.com to try out a Live Demo with Talk With Web Visitor now to see exactly how it works. When targeting leads, you HAVE to act fast – the difference between contacting someone within 5 minutes versus 30 minutes later is huge – like 100 times better! That’s why you should check out our new SMS Text With Lead feature as well… once you’ve captured the phone number of the website visitor, you can automatically kick off a text message (SMS) conversation with them. Imagine how powerful this could be – even if they don’t take you up on your offer immediately, you can stay in touch with them using text messages to make new offers, provide links to great content, and build your credibility. Just this alone could be a game changer to make your website even more effective. Strike when the iron’s hot! CLICK HERE https://jumboleadmagnet.com to learn more about everything Talk With Web Visitor can do for your business – you’ll be amazed. Thanks and keep up the great work! Eric PS: Talk With Web Visitor offers a FREE 14 days trial – you could be converting up to 100x more leads immediately! It even includes International Long Distance Calling. Stop wasting money chasing eyeballs that don’t turn into paying customers. CLICK HERE https://jumboleadmagnet.com to try Talk With Web Visitor now. If you'd like to unsubscribe click here http://jumboleadmagnet.com/unsubscribe.aspx?d=karchart.com

در پاسخ به dispalynameReplay

1400/11/09

Hey, this is Eric and I ran across karchart.com a few minutes ago. Looks great… but now what? By that I mean, when someone like me finds your website – either through Search or just bouncing around – what happens next? Do you get a lot of leads from your site, or at least enough to make you happy? Honestly, most business websites fall a bit short when it comes to generating paying customers. Studies show that 70% of a site’s visitors disappear and are gone forever after just a moment. Here’s an idea… How about making it really EASY for every visitor who shows up to get a personal phone call you as soon as they hit your site… You can – Talk With Web Visitor is a software widget that’s works on your site, ready to capture any visitor’s Name, Email address and Phone Number. It signals you the moment they let you know they’re interested – so that you can talk to that lead while they’re literally looking over your site. CLICK HERE http://jumboleadmagnet.com to try out a Live Demo with Talk With Web Visitor now to see exactly how it works. You’ll be amazed - the difference between contacting someone within 5 minutes versus a half-hour or more later could increase your results 100-fold. It gets even better… once you’ve captured their phone number, with our new SMS Text With Lead feature, you can automatically start a text (SMS) conversation. That way, even if you don’t close a deal right away, you can follow up with text messages for new offers, content links, even just “how you doing?” notes to build a relationship. Pretty sweet – AND effective. CLICK HERE http://jumboleadmagnet.com to discover what Talk With Web Visitor can do for your business. You could be converting up to 100X more leads today! Eric PS: Talk With Web Visitor offers a FREE 14 days trial – and it even includes International Long Distance Calling. You have customers waiting to talk with you right now… don’t keep them waiting. CLICK HERE http://jumboleadmagnet.com to try Talk With Web Visitor now. If you'd like to unsubscribe click here http://jumboleadmagnet.com/unsubscribe.aspx?d=karchart.com

در پاسخ به dispalynameReplay

1400/11/12

Hey, my name’s Eric and for just a second, imagine this… - Someone does a search and winds up at karchart.com. - They hang out for a minute to check it out. “I’m interested… but… maybe…” - And then they hit the back button and check out the other search results instead. - Bottom line – you got an eyeball, but nothing else to show for it. - There they go. This isn’t really your fault – it happens a LOT – studies show 7 out of 10 visitors to any site disappear without leaving a trace. But you CAN fix that. Talk With Web Visitor is a software widget that’s works on your site, ready to capture any visitor’s Name, Email address and Phone Number. It lets you know right then and there – enabling you to call that lead while they’re literally looking over your site. CLICK HERE https://jumboleadmagnet.com to try out a Live Demo with Talk With Web Visitor now to see exactly how it works. Time is money when it comes to connecting with leads – the difference between contacting someone within 5 minutes versus 30 minutes later can be huge – like 100 times better! Plus, now that you have their phone number, with our new SMS Text With Lead feature you can automatically start a text (SMS) conversation… so even if you don’t close a deal then, you can follow up with text messages for new offers, content links, even just “how you doing?” notes to build a relationship. Strong stuff. CLICK HERE https://jumboleadmagnet.com to discover what Talk With Web Visitor can do for your business. You could be converting up to 100X more leads today! Eric PS: Talk With Web Visitor offers a FREE 14 days trial – and it even includes International Long Distance Calling. You have customers waiting to talk with you right now… don’t keep them waiting. CLICK HERE https://jumboleadmagnet.com to try Talk With Web Visitor now. If you'd like to unsubscribe click here http://jumboleadmagnet.com/unsubscribe.aspx?d=karchart.com

در پاسخ به dispalynameReplay

1400/11/12

My name’s Eric and I just found your site karchart.com. It’s got a lot going for it, but here’s an idea to make it even MORE effective. Talk With Web Visitor – CLICK HERE https://jumboleadmagnet.com for a live demo now. Talk With Web Visitor is a software widget that’s works on your site, ready to capture any visitor’s Name, Email address and Phone Number. It signals you the moment they let you know they’re interested – so that you can talk to that lead while they’re literally looking over your site. And once you’ve captured their phone number, with our new SMS Text With Lead feature, you can automatically start a text (SMS) conversation… and if they don’t take you up on your offer then, you can follow up with text messages for new offers, content links, even just “how you doing?” notes to build a relationship. CLICK HERE https://jumboleadmagnet.com to discover what Talk With Web Visitor can do for your business. The difference between contacting someone within 5 minutes versus a half-hour means you could be converting up to 100X more leads today! Eric PS: Studies show that 70% of a site’s visitors disappear and are gone forever after just a moment. Don’t keep losing them. Talk With Web Visitor offers a FREE 14 days trial – and it even includes International Long Distance Calling. You have customers waiting to talk with you right now… don’t keep them waiting. CLICK HERE https://jumboleadmagnet.com to try Talk With Web Visitor now. If you'd like to unsubscribe click here http://jumboleadmagnet.com/unsubscribe.aspx?d=karchart.com

در پاسخ به dispalynameReplay

1400/11/14

My name’s Eric and I just found your site karchart.com. It’s got a lot going for it, but here’s an idea to make it even MORE effective. Talk With Web Visitor – CLICK HERE https://jumboleadmagnet.com for a live demo now. Talk With Web Visitor is a software widget that’s works on your site, ready to capture any visitor’s Name, Email address and Phone Number. It signals you the moment they let you know they’re interested – so that you can talk to that lead while they’re literally looking over your site. And once you’ve captured their phone number, with our new SMS Text With Lead feature, you can automatically start a text (SMS) conversation… and if they don’t take you up on your offer then, you can follow up with text messages for new offers, content links, even just “how you doing?” notes to build a relationship. CLICK HERE https://jumboleadmagnet.com to discover what Talk With Web Visitor can do for your business. The difference between contacting someone within 5 minutes versus a half-hour means you could be converting up to 100X more leads today! Eric PS: Studies show that 70% of a site’s visitors disappear and are gone forever after just a moment. Don’t keep losing them. Talk With Web Visitor offers a FREE 14 days trial – and it even includes International Long Distance Calling. You have customers waiting to talk with you right now… don’t keep them waiting. CLICK HERE https://jumboleadmagnet.com to try Talk With Web Visitor now. If you'd like to unsubscribe click here http://jumboleadmagnet.com/unsubscribe.aspx?d=karchart.com

در پاسخ به dispalynameReplay

1400/11/21

Hey there, I just found your site, quick question… My name’s Eric, I found karchart.com after doing a quick search – you showed up near the top of the rankings, so whatever you’re doing for SEO, looks like it’s working well. So here’s my question – what happens AFTER someone lands on your site? Anything? Research tells us at least 70% of the people who find your site, after a quick once-over, they disappear… forever. That means that all the work and effort you put into getting them to show up, goes down the tubes. Why would you want all that good work – and the great site you’ve built – go to waste? Because the odds are they’ll just skip over calling or even grabbing their phone, leaving you high and dry. But here’s a thought… what if you could make it super-simple for someone to raise their hand, say, “okay, let’s talk” without requiring them to even pull their cell phone from their pocket? You can – thanks to revolutionary new software that can literally make that first call happen NOW. Talk With Web Visitor is a software widget that sits on your site, ready and waiting to capture any visitor’s Name, Email address and Phone Number. It lets you know IMMEDIATELY – so that you can talk to that lead while they’re still there at your site. You know, strike when the iron’s hot! CLICK HERE https://jumboleadmagnet.com to try out a Live Demo with Talk With Web Visitor now to see exactly how it works. When targeting leads, you HAVE to act fast – the difference between contacting someone within 5 minutes versus 30 minutes later is huge – like 100 times better! That’s why you should check out our new SMS Text With Lead feature as well… once you’ve captured the phone number of the website visitor, you can automatically kick off a text message (SMS) conversation with them. Imagine how powerful this could be – even if they don’t take you up on your offer immediately, you can stay in touch with them using text messages to make new offers, provide links to great content, and build your credibility. Just this alone could be a game changer to make your website even more effective. Strike when the iron’s hot! CLICK HERE https://jumboleadmagnet.com to learn more about everything Talk With Web Visitor can do for your business – you’ll be amazed. Thanks and keep up the great work! Eric PS: Talk With Web Visitor offers a FREE 14 days trial – you could be converting up to 100x more leads immediately! It even includes International Long Distance Calling. Stop wasting money chasing eyeballs that don’t turn into paying customers. CLICK HERE https://jumboleadmagnet.com to try Talk With Web Visitor now. If you'd like to unsubscribe click here http://jumboleadmagnet.com/unsubscribe.aspx?d=karchart.com

در پاسخ به dispalynameReplay

1400/11/22

Do you advertise on Google / Facebook / Native? You are leaving money on the table! Hey, my name is Jenny from ForeMedia.net, I saw your site and noticed that while It looks great, you could use a little bit more traffic you drive more visitors & conversions... Luckily for you, I can help you with that! I can get you tens of thousands of visitors from pretty much every country on the globe, for 10-15% of the cost you would normally pay on Google or Facebook and the traffic is of a much higher quality because your ads will be placed on high quality sites we work with directly... Sounds good? You can reply to this email: jenny.sa@foremedia.net Or visit our self-serve platform here: https://go.foremedia.net/u/v/ We also have Live chat with English speaking agents willing to help you start and optimize your ads for maximum traffic, give it a try here: https://go.foremedia.net/u/v/

در پاسخ به dispalynameReplay

1400/11/27

Hi, Eric here with a quick thought about your website karchart.com... I’m on the internet a lot and I look at a lot of business websites. Like yours, many of them have great content. But all too often, they come up short when it comes to engaging and connecting with anyone who visits. I get it – it’s hard. Studies show 7 out of 10 people who land on a site, abandon it in moments without leaving even a trace. You got the eyeball, but nothing else. Here’s a solution for you… Talk With Web Visitor is a software widget that’s works on your site, ready to capture any visitor’s Name, Email address and Phone Number. You’ll know immediately they’re interested and you can call them directly to talk with them literally while they’re still on the web looking at your site. CLICK HERE http://talkwithwebtraffic.com to try out a Live Demo with Talk With Web Visitor now to see exactly how it works. It could be huge for your business – and because you’ve got that phone number, with our new SMS Text With Lead feature, you can automatically start a text (SMS) conversation – immediately… and contacting someone in that 5 minute window is 100 times more powerful than reaching out 30 minutes or more later. Plus, with text messaging you can follow up later with new offers, content links, even just follow up notes to keep the conversation going. Everything I’ve just described is extremely simple to implement, cost-effective, and profitable. CLICK HERE http://talkwithwebtraffic.com to discover what Talk With Web Visitor can do for your business. You could be converting up to 100X more eyeballs into leads today! Eric PS: Talk With Web Visitor offers a FREE 14 days trial – and it even includes International Long Distance Calling. You have customers waiting to talk with you right now… don’t keep them waiting. CLICK HERE http://talkwithwebtraffic.com to try Talk With Web Visitor now. If you'd like to unsubscribe click here http://talkwithwebtraffic.com/unsubscribe.aspx?d=karchart.com
DNN